1. juulist 2021 kaob väljastpoolt Euroopa Liitu (ehk kolmandatest riikidest) tellitavate väikesaadetiste käibemaksuvabastus. Muudatuse eesmärk on vähendada käibemaksupettusi ning tagada Euroopa Liidu ettevõtetele võrdsed konkurentsitingimused võrreldes kolmandate riikide ettevõtetega.

Tegemist on Euroopa Liidu direktiivist tuleneva muudatusega, mille Eesti võttis üle käibemaksuseadusesse.

See aga tähendab, et tollideklaratsiooni esitamine muutub kohustuslikuks mistahes väärtusega kauba tellimisel Euroopa Liidu välisest riigist ning kõik tellitud saadetised maksustatakse käibemaksuga (praegu maksustatakse käibemaksuga need saadetised, mille väärtus ületab 22 eurot).

Käibemaksuvabad on endiselt ühelt eraisikult teisele tasuta ehk kingitusena saadetud väikesaadetised, mille väärtus on kuni 45 eurot. Oluline muudatus on aga see, et edaspidi tuleb deklareerida kõik väljastpoolt Euroopa Liitu saadetud pakid ja seda ka juhul, kui käibemaksukohustust ei teki.

Väiksesaadetiseks loetakse sellist saadetist, milles sisalduvate kaupade maksumus kokku on kuni 150 eurot. Alates 150 eurost maksustatakse saadetised lisaks käibemaksule ka tollimaksuga.

NÄIDE: Kui tellite AliExpressist 5 euro eest kaupa, siis tuleb saadetis deklareerida ja tasuda käibemaks 20% (ehk 1 euro).

Juhime tähelepanu, et 1. juuli muudatus toob kaasa deklareeritavate pakkide mahu väga suure kasvu ja seetõttu muutub protsess kindlasti aeganõudvamaks. Lisaks tuleb tähele panna, et pakkide kohaletoimetamine võib võtta mitu kuud aega. Nii võib näiteks aprillis tellitud kaup jõuda Eestisse pärast 1. juulit ja tuleb seega deklareerida.

Pakki on võimalik deklareerida:


Deklaratsiooni saab esitada nii enne kui ka pärast paki saabumist, kuid soovitame siiski deklareerida kaup ette, sest sellisel juhul saab tellitud asjad kiiremini kätte.

Allikas: EMTA.ee